PROFÍCI VE VAŇKOVCE

DANGLÁR

(*1962)
Jozef Gertli, známý pod přezdívkou Danglár, je označován za krále slovenského komiksu. Komiksy nejdříve sbíral a poté ve vlastním stylu i kreslil. Absolvoval Střední umělecko-průmyslovou školu v Bratislavě, po maturitě vystřídal několik povolání, kdy pracoval jako kulisák, restaurátor či geofyzik. Dva roky promrhal v různých kasárnách od Vimperku až po Liberec. Poté na VŠVU v Bratislavě vystudoval grafiku a od té doby výtvarný svět neopustil. Své kresby publikuje v novinách a časopisech, ilustruje knihy, věnuje se volné tvorbě. Pro retrospektivní výstavu v rámci CZ.KOMIKS připravil výběr ze seriálu o Jánošíkovi, který vymyslel spolu s Dušanem Taragelem a který vycházel ve slovenských novinách Pravda, dále ukázku ze svého nejmenšího komiksu Heidelberg, který vyšel ve formátu A6 a vznikl na objednávku s cílem propagovat nový tiskařský stroj, a šest stran z cyklu V tomto městě zdechl pes.

Číst více

LELA GEISLEROVÁ

(*1975)
Je česká výtvarnice. Vystudovala SOŠV Václava Hollara a na VŠUP dva ročníky oboru textil – oděv. Je autorkou filmových plakátů (např. Pusinky, Nevinnost, Krysař), bookletů (pro Monkey Business, J.A.R), a knižních ilustrací, například dětské knihy Cesta svatým výtahem Evy Prchalové nebo knihy P.S. sestry Ani. Kreslí pro Lidové noviny – přílohu Orientace, pro magazín Elle nebo Respekt, kde každý týden přispívá oblíbeným autorským stripem Zen žen. Ve sborníku BRUTTO (2009) vydala komiks Magda. V oblasti komiksu získala tři ceny Muriel - dvě za Zen žen a jednu za krátký komiks Jednou za život. Občas pracuje jako kostýmní výtvarnice; navrhovala např. kostýmy pro divadelní přestavení Ubu se baví. Je také jedním z hlavních hostů výstavy CZ.KOMIKS v Galerii Vaňkovka.

Vaše dívka s fialovými vlasy se stala „tváří“ letošního ročníku výstavy CZ.KOMIKS. Můžete nám ji trochu přiblížit?
Jmenuje se Lili a je to postava z nového dokumentárního komiksu, který vyjde letos v létě. Jejím předobrazem je skutečná čtrnáctiletá dívka, žijící v pěstounské rodině.

Číst více

© ECE Projektmanagement Praha s.r.o.