Studentská soutěž

O Soutěži

CZ.KOMIKS je soutěž pro nadané studenty českých středních a vysokých škol v tvorbě komiksů, jediná svého druhu v České republice. Soutěž se koná ve dvouletém cyklu a vyhlašuje ji Rotary Club Brno City, Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ve spolupráci s brněnskou Galerií Vaňkovka, Rotary Clubem Angoulême a dalšími institucemi. Cenou pro vítěze je cesta na největší evropský festival komiksu, který se koná na přelomu ledna a února ve francouzském městě Angoulême.

 

S myšlenkou uspořádat tuto soutěž přišla v roce 2010 Věra Staňková z Rotary klubu Brno City, první podobu soutěži vtiskli společně s Richardem Vodičkou z Fakulty multimediálních studií UTB ve Zlíně. Poprvé se soutěž uskutečnila v roce 2011 pod názvem CZ.KOMIKS.11 a zúčastnilo se jí 35 studentů. Vítězkami se staly Alžběta Wolfová (Střední průmyslová škola grafická v Praze) a Lenka Šimíčková (Západočeská univerzita v Plzni). Soutěž posuzovala pětičlenná odborná porota v čele s Tomášem Prokůpkem.

 

Druhý ročník soutěže CZ.KOMIKS.13 se uskutečnil v roce 2013 a porota posuzovala 25 soutěžních prací. Vítězkou soutěže se stala Štěpánka Jislová z Fakulty umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Porotu zaujala svým čtyřstránkovým komiksem STROM. Druhé místo patřilo Anně Paděrové ze Střední školy umění a designu, stylu a módy a Vyšší odborné školy Brno za komiks Vrána, třetí se umístila Katarina Makarova z Vyšší odborné školy a střední umělecké školy Václava Hollara v Praze, která zaujala svým komiksovým příběhem Bus Station. Porota složená ze známých autorů komiksu, výtvarníků a pedagogů - Tomáš Prokůpek, Lucie Lomová, Barbora Lungová, Ján Lastomírsky a Richard Vodička – vybrala nejen tři vítězné práce, ale i šestnáct dalších, jež budou k vidění v Galerii Vaňkovka od 5. do 31. května.

 

VÍTĚZNÉ PRÁCE

2.Místo

VRÁNA

Anna Paděrová

Střední škola umění a designu, stylu a módy a Vyšší odborné

 Ján Lastomírsky, člen poroty, o komiksu Anny Paděrové „Vrána“

 „V komiksu Vrána se autorka inspirovala povídkou Marka Šindelky Zůstaňte s námi. Tento příběh propojila se zadáním klauzurní práce na Střední škole umění a designu, stylu a módy v Brně, kterou třetím rokem studuje. Tématem klauzur byl život na Zelném trhu. Anna Paděrová se projevila jako výborný pozorovatel skutečnosti. Zobrazené postavy bezdomovců zaujmou svou živostí a přesvědčivostí pohybu i gest. Technická stránka kresby je zvládnutá na vysoké úrovni a především výtvarně velmi působivá je kaligrafie chromatické lavírované kresby v kombinaci s kresbou perem.“

1.Místo

STROM

Štěpánka Jislová

Fakulta umění a designu Západočeské univerzity v Plzni

Tomáš Prokůpek, předseda poroty, o komiksu Štěpánky Jislové

„Štěpánka Jislová je bezpochyby velkým příslibem pro budoucnost českého komiksu. Její příběh Strom je dobře odvyprávěn, nabízí zajímavé postavy a výraznou pointu. V kresbě ještě doznívají ozvuky mangy, autorka se už ale rázně vydala na cestu k vlastní osobité stylizaci a přesvědčivě zvládá anatomii i práci s perspektivou. Atmosféře příběhu velmi prospělo citlivé akvarelové kolorování a také ručně psané písmo působí zcela suverénně.“

3.Místo

BUS STATION

Katarina Makarova

Vyšší odborná škola a střední umělecká škola Václava Hollara v Praze

Lucie Lomová, členka poroty, o komiksu Katariny Makarove „Bus Station“

„Černobílý komiks Bus station je postavený na zajímavém nápadu - mladý muž je od dětství obdařen schopností předvídat smrt ostatních, kdy má umřít on sám, neví. Zaujal mě hlavně příběh, pěkně vystavěný, srozumitelně a nápaditě vyprávěný, s dobrou pointou. Oceňuji také, jakým způsobem si autorka hraje s kompozicí stránky a rozvržením panelů.“

KOHO DÁLE UVIDÍTE VE VAŇKOVCE

Porota soutěže CZ.KOMIKS.13 vybrala 19 autorů, s jejichž pracemi se budete moci od 5.května seznámit v Galerii Vaňkovka.

Yveta Buchtová Vysoké učení technické Brno - fakulta výtvarných umění
Alison Clareboets Střední umělecko-průmyslová škola svaté Anežky České v Českém Krumlově
Kristýna Cimrová Univerzita Jana Evangelisty Purkyně - fakulta umění a designu
Lenka Durasová Univerzita Jana Evangelisty Purkyně - fakulta umění a designu
Karolína Dvorníková Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště
Marek Grygarčík Ostravská univerzita
Dominika Hourová Západočeská univerzita Plzeň - fakulta umění a designu
Štěpánka Jislová Západočeská univerzita v Plzni - Fakulta umění a designu
Barbora Jurašková Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola Jablonec nad Nisou
Roman Kelbich Vyšší odborná škola a střední umělecká škola Václava Hollara
Monika Laštůvková Univerzita Jana Evangelisty Purkyně - fakulta umění a designu
Katarina Makarova Vyšší odborná škola a střední umělecká škola Václava Hollara
Jáchym Nádvorník Střední škola průmyslová a umělecká Hodonín
Tereza Nesládková Univerzita Jana Evangelisty Purkyně - fakulta umění a designu
Martina Nožičková Západočeská univerzita v Plzni - fakulta umění a designu
Anna Paděrová Střední škola umění a designu, stylu a módy a Vyšší odborná škola Brno
Anna Soukupová Univerzita Jana Evangelisty Purkyně - fakulta umění a designu
Klára Štefanovičová Střední škola průmyslová a umělecká Hodonín
Michaela Římáková Univerzita Jana Evangelisty Purkyně - fakulta umění a designu

 

ROZHOVOR S VÍTĚZKOU SOUTĚŽE CZ.KOMIKS.13

Štěpánka Jislová, studentka Fakulty umění a designu Západočeské univerzity v Plzni, se na přelomu ledna a února vydala na největší evropský komiksový festival. Ten se již po 41. konal ve městě Angoulême na jihozápadě Francie. Pro Štěpánku byla cesta na festival odměnou za vítězství v soutěži CZ.KOMIKS.13, kterou podruhé v historii uspořádal Rotary Club Brno City společně s Rotary Clubem Angoulême, Fakultou multimediálních komunikací UTB ve Zlíně a brněnskou Galerií Vaňkovka.

Číst více

Reportáž z Francie

Když se řekne největší festival komiksu v Evropě, nedokážu si jeho měřítko spojit se čtyřicetitisícovým městem Angoulême. Rozhodně ne ve chvíli, kdy v autě projíždíme jeho uzounkými uličkami.

Číst více

© ECE Projektmanagement Praha s.r.o.